Főoldal
Programismertető
Bemutatott projektek
Tervezett program
Támogatók
Helyszín
Regisztráció
Sajtószoba
Galéria
Konferencia 2007

 

Szentháromság templom, Fatima
A világ negyedik legnagyobb temploma, az új fatimai Szentháromság templom a hívek adományaiból összegyűjtött 70 millió euróból épült fel 2007-ben, Alexandros Tombazis, görög építész tervei alapján. Az új templom kör alakú, 125 méter átmérőjű. Két nagy pillér támasztja alá, nincsenek belső pillérek az épületben, és nincsenek hagyományos ablakok sem, mégis természetes fénnyel világos a tér, a szellemes tetőbevilágítóknak köszönhetően. Az épületegyüttes a passzív hűtés technikáját alkalmazza. A 8800 ülőhellyel rendelkező épületnek 13 bejárata van: 12-t az apostoloknak, míg a 64 négyzetméteres központi bronzkaput Istennek és a Szentháromságnak szentelték. A templomban II. János Pál, VI. Pál és XII. Piusz pápák, valamint José Alves Correia da Silva püspök szobrait helyezték el.
Tervező: Alexandros Tombazis

Energiaközpont, Bécs
Európa egyik legnagyobb, 2008 nyarán elkészült passzív irodaháza Bécsben épült meg. A 7500 négyzetméter alapterületű épület energiatudatos koncepciójának köszönhetően 80 százalékkal kevesebb energiát igényel az üzemeltetéshez, mint egy hasonló átlagos, mai szabványok szerint épülő irodaház. A fűtési energiaigénye mindössze 25 kWh/m2, az épület üzemeltetéséhez szükséges elektromos áramot a homlokzaton elhelyezett árnyékoló funkciót is betöltő fotovoltaikus napelemek biztosítják részben (400 négyzetméter felületen 40 ezer kWh/év) , ennek köszönhetően az épület 200 tonna szén-dioxidot takarít meg évente. A szoláris hűtéshez 285 négyzetméternyi napkollektort alkalmatak az épületen. A fűtés talajszondás hőszivattyúval történik, a hűtést szintén a talajhő segítségével oldják meg.
Tervező: Ursula Schneider

Szálloda és Medical-wellness központ, Esztergom
Az esztergomi Prímás-szigetre készített tanulmánytervben egy Magyarországon egyedülálló rekreációs központot álmodtak meg a tervezők (Zoboki-Demeter és Társai Építésziroda). A tervvel a tradicionális fürdőkultúrákat szeretnék visszaidézni, amely a klasszikus értelemben képes biztosítani a vendégek szellemi és fizikai épülését. Ennek érdekében szakítottak a hagyományos szállodai kialakítási formákkal, az épületegyüttes különböző funkciói a fák között "szétszóródó" önálló épülettömegekben jelennek meg. Az épületegyüttest a sziget közepén helyezték el, a sziget szélén végighúzódó ártéri erdőt érintetlenül hagyva. A közösségi funkciók lapos, a fák között megbújó, a kis Duna ágra tájolt lepényszerű formákban kaptak helyet, míg a szállodai szobákat a Dunai oldalon sorakozó, magas kőburkolatú toronyformákban helyezték el. Az épületegységeket a földszinten elnyúló kertesített belső átriumokkal tagolt, átlátható üvegfalú közlekedőrendszer köti össze, ami minden pillanatban biztosítja a természettel való szoros kontaktust. Ezzel a telepítéssel lehetőség van a természeti környezetbe való "észrevétlen" beilleszkedésre, a faállomány megkímélésére, az ősfás környezet befolyik az épületegységek átriumszerű öbleibe. A szállodát körbevevő természeti környezet kiépített sétautakkal, kerti pavilonokkal kiváló lehetőséget nyújt majd a rekreációra, pihenésre. Az épületegyüttes nagy részét a buja természeti környezet rejti, a Duna felől a fák lombjai közül kibukkanó kőburkolatú, megalitikus emlékeket idéző lakótornyok látványa lesz a létesítmény fő motívuma.

Montecorvo ökováros.
Az első 100 százalékosan CO2-semleges lakónegyed Spanyolországban 

2007-ben az MVRDV - a szakmai berkekben közismert környezettudatos építésziroda - a spanyol GRAS építészirodával közösen pályázott Logrono város fenntartható fejlesztésére. A mintegy 130 ezer lakosú város az észak-spanyol La Rioja borvidéken fekszik. A program mintegy 3000 szociális bérlakást tartalmaz, kiegészítő funkciókkal: iskolákkal, szociális épületekkel, sportlétesítményekkel - mindezt fenntartható módon tervezve. Az új negyed zéró CO2 kibocsátású, az összes szükséges energiát megtermeli.
A gyönyörű fekvésű 56 hektáros területet két kisebb domb (Montecorvo és Fonsalalda) övezi, a lejtők déli fekvésűek, így optimálisak a napenergia kiaknázására. PV (fotovoltaikus) elemek borítják a domboldalt. A dombtetőn szélgenerátorok szolgáltatnak energiát, és a városka jelképei lettek. A nap és szélenergia kombinációja a szükséges energia 100 százalékát biztosítja. A fejlesztés környezetre gyakorolt hatása minimális: a beépítettség mindössze 10 százalékos.

Hídmérnökségi telep, Kőröshegy
Az épület megújuló energiaforrásokkal ellátott passzív irodaház, egy fenntartható, valóban zöld épület, melynek kialakítása a passzívház-technológia elvei alapján történt. Az épület gázbekötéssel nem rendelkezik, és egyáltalán nem használ gázt vagy egyéb fosszilis energiát az üzemeltetéshez, az elektromos áramot is részben megtermeli, és áramkimaradás esetén is több napig üzemképes marad. A telep funkciója az M7 Autópálya Kőröshegyi Völgyhíd üzemeltetéséhez szükséges feladatok ellátása. Az épület tervezője a passzív-szolár szemlélet elveit alkalmazta (megfelelő tájolás, a napvédelem, és az extra hőszigetelés). Fotovoltaikus (PV) napelemek kerültek a tetőre, melyek az elektromos ellátásban segítenek. A szélgenerátorok naphiányos, szeles időben termelnek elektromos áramot. A földhőszivattyús berendezés alkalmazásával a fűtés és hűtés oldható meg gazdaságosan. Az épület szuperszigetelt, CO2 kibocsátása nullának tekinthető.
Tervező: Szekér László

Közép- és Kelet-Európai Regionális Környezetvédelmi Központ, Szentendre
A közelmúltban elkészült szentendrei épület a megújuló energiák felhasználási lehetőségeit bemutató mintaépületként működik. A tervezők olyan energetikai rendszert alkottak, amely optimális körülmények között képes elérni azt, hogy az épület széndioxid-kibocsátása nulla legyen. Hűtési, fűtési rendszereinek energiaellátását, valamint a világításhoz és az egyéb készülékekhez szükséges elektromos áramot a tetőre telepített 140 fotovoltaikus napelem szolgáltatja. A hőszivattyúk a mélyebb talajrétegek állandó hőmérsékletét használják ki. A 12 darab talajba fúrt szondán keresztül lehet a hőenergiát kinyerni és hőszivattyúk segítségével hasznosítani. A megújult épületben két rendszer szolgáltatja a fűtést és a hűtést: a légbefúvásos struktúra mellett mennyezeti fűtő-hűtő berendezések is működnek. A rekonstrukció részeként új szigetelés és héjazat kialakítására is sor került az épület egészén, a téli hőveszteség minimalizálása, a nyári túlmelegedés elkerülése érdekében.
Felelős tervező: Kruppa Gábor
Tervező: Federico Butera

Öko-lakópark, Veresegyháza
A Csiki-Berek lakópark ötvözi a családi- és társasházak előnyeit, élhető és költséghatékony lakókörnyezetet kínál. A 158 házat egyetlen hőközponttal fűtik, illetve hűtik, mégpedig a legkorszerűbb hőszivattyúk segítségével, jelentősen csökkentve az energiaköltségeket. A geotermikus energia felhasználásával tiszta energia nyerhető fosszilis tüzelőanyagok elégetése nélkül. A geotermikus energia a nap 24 órájában, az év 365 napján rendelkezésre áll. A Berek egyedi a lakások elhelyezkedésében és a telkek optimális méretében is. Három típusú házat terveztek nettó 100-120 négyzetméteres lakóterülettel, mindegyik saját, mintegy 500 négyzetméteres telekkel rendelkezik. A lakásokat egyedi mérővel látták el. Gazdaságos, energiatakarékos és környezetkímélő megoldásokat alkalmaztak, az öko-lakópark az elmúlt 10-15 évben épült lakások energiafelhasználásának körülbelül a felét igényli.

Alsion. Sonderborg, Dánia
Két évvel ezelőtt adták át, s máris az oktatás, a tudomány és a kultúra fellegváraként tartják számon a német határ közelében elhelyezkedő, dél-dániai Sonderborg városrész építészeti gyöngyszemét, az energia- és környezettudatos építészeti megoldásokat alkalmazó, megújuló energiaforrásokat hasznosító Alsiont. A 34 ezer négyzetméter hasznos alapterületű, ötemeletes épület energiamegtakarítása a napelemes rendszer révén 10-17 százalékra tehető, vízfogyasztása pedig mintegy 25 százalékkal kevesebb a hasonló adottságú, hagyományos épületekhez képest. A szellemes friss-levegő ellátásnak köszönhetően nincs szükség szokványos gépi hűtésre.

Meydan bevásárlóközpont, Isztambul, Törökország
Isztambul dinamikusan fejlődő külvárosában 2007-ben épült meg a 70 ezer négyzetméter hasznos alapterületű, kétszintes Meydan bevásárló és szórakoztató komplexum. Második szintje lefelé terjeszkedik, a tervezők (Foreign Office Architects) a földbe süllyesztették a létesítményt. A zöldtetős pláza különlegessége a természetes - energiatakarékos - hőszabályozás: a talajszint alatti réteg a hideg és a kánikula ellen egyaránt védelmet nyújt. A hagyományos energiahordozók arányát igyekeztek a minimálisra csökkenteni. A fűtést és a hűtést Európa egyik legnagyobb geotermikus rendszerével oldották meg.

WestendDuo. Frankfurt, Németország
Az Opera és Pálmakert szomszédságában, Frankfurt nyugati részének központjában található a 2006-ban épült 26 emeletes elegáns felhőkarcoló, a WestendDuo, amely jól idomul a környező égbenyúló épületekhez. A karakteres, aszimmetrikus ikertorony egyik különlegessége az energiakoncepció, mely a talajhőt hasznosítja 21 C fokon. Talajkutak és hőszivattyúk biztosítják az energiát a klímakontrolt ellátó fődémekhez. Az épület klímahomlokzattal van ellátva.

A "kormányzati negyed" fejlesztése, Budapest
2008. szeptember 25-én Madridban osztották ki az öt földrészen párhuzamosan zajló Holcim Awards verseny európai fődíjait, melyen kiemelkedően környezetbarát és a fenntartható fejlődést szem előtt tartó megoldásokat felmutató projektek pályáztak. A Holcim Foundation for Sustainable Construction (Holcim Fenntartható Építészetért Alapítvány) idei - 2005/2006 után másodszor megszervezett - pályázatának díjátadó ünnepségén egy magyar pályamunka megalkotója vehette át az első helyért járó díjat: ezzel precedens értékű győzelmet aratott Janesch Péter építész. A "kormányzati negyed fejlesztése" néven ismert tervet 332 európai pályamunka közül ítélte legjobbnak a független építészeket felvonultató nemzetközi zsűri.

Pannon projekt, Törökbálint
A telefontársaság azt a célt tűzte ki maga elé, hogy központi székházukat Budapest zöldövezetében, Törökbálint-Égettvölgyben építik meg. A Nemzetközi meghívásos tervpályázat megnyerése után megismerve a Pannon anyacégének, a norvég székhelyű Telenornak pár éve épült oslói székházát és munkamódszerét, egyértelművé vált, hogy olyan épületet kell terveznünk, amilyenre nincs példa jelenleg Magyarországon - áll a Zoboki-Demeter & Társai Építésziroda ismertetőjében.

Késmárk utcai irodaház, Budapest
A pénzintézet 2007-ben épített 2. backoffice irodaháza a Rákospalotai határút és a Késmárk utca sarkán áll Budapest külvárosában. Alapvető építészeti szándékunk, hogy a telken meglévő épületegyüttessel kompozícióba foglalva hozzuk létre a teljes beépítést úgy, hogy a jelenleg nyitott teleksarkot lezárjuk egy az utak felé viszonylag zárt új irodaépülettel, így egy védettebb belső területet hozzunk létre, mely nemcsak a tervezett épületet, hanem a már meglévőt is kedvezőbb helyzetbe hozza - áll a Zoboki-Demeter & Társai Építésziroda ismertetőjében.

Impresszum
© Minden jog fenntartva!